20$

zarabiaj pieniądze

środa, 19 stycznia 2011

O czym pamiętać ubezpieczając auto w UK

Jacek Stanisławski 14.10.2010, czytano 231 razy, pobrano kod HTML 1 razy, komentarzy 0.
Ubezpieczenie samochodu w UK, to często spory problem dla imigrantów, ciężki zwłaszcza dla kieszeni. Nie pomaga nieznajomość języka, mało kto zna obowiązujące przepisy, a nawet podstawowe zasady kierujące udzielaniem ubezpieczeń motoryzacyjnych.
Ci, którzy są pewni, że nie poradzą sobie z brytyjskim konsultantem, ani nie wypełnią wyceny online, mogą skorzystać z usług "polskiej" firmy. Należy jednakże pamiętać, że tak naprawdę nie ma w Wielkiej Brytanii polskich ubezpieczycieli. Ubezpieczenia samochodowe dla Polaków w UK przeprowadzają brokerzy, względnie agenci lub po prostu polskie działy firm brytyjskich. Co zresztą w niczym nie umniejsza ich wartości. Zarówno w firmie "polskiej" jak i brytyjskiej, wycena jest bezpłatna i niezobowiązująca. Inaczej w rzetelnej firmie być nie może.
Jednak nie wszyscy ubezpieczyciele w UK honorują polskie zniżki. Internetowe porównywarki cen o tym nie informują. Owszem, może uda nam się zrobić wycenę, a nawet wykupić ubezpieczenie, ale zostanie ono zawieszone, kiedy nie będziemy w stanie dosłać potwierdzenia zniżek brytyjskich.
Co kupujemy
Podstawowe rodzaje ubezpieczeń, to: Third Party Only, które odpowiada polskiemu OC; Third Party Fire and Theft, czyli OC oraz ubezpieczenie od kradzieży i pożaru; Comprehensive, to jest polskie Autocasco. Uwaga! Żadne z nich z reguły nie obejmuje Breakdown Cover, czyli pomocy na drodze. To usługa, którą wykupujemy oddzielnie.
Polisom często towarzyszą serwisy dodatkowe. Czasami w cenie, a czasami za dodatkowe kilkadziesiąt funtów na rok można dokupić sobie Legal Cover, czyli pomoc prawną w razie wypadku. Wspomniane Breakdown Cover, czyli ubezpieczenie od awarii samochodu, występuje w różnych wariantach, w zależności od zakresu pomocy.
Od czego zależy cena polisy? Przede wszystkim od posiadanych zniżek za bezszkodową jazdę. Ważne jest czy kierowca ma na koncie wypadki lub inne roszczenia odnotowane w ciągu ostatnich pięciu lat. Liczy się bardzo wiek kierowcy. Do 25. roku życia polisy są droższe Wiele zależy też od miejsca zamieszkania. Adres w "złej" okolicy może spowodować, że ubezpieczenie jest droższe o połowę, w porównaniu do dzielnicy "dobrej".
Pomóc lub zaszkodzić może dodanie dodatkowych kierowców. Osoby poniżej 25. roku życia raczej nam nie pomogą. Kobieta, jako drugi kierowca, może natomiast wpłynąć na dodatkową zniżkę. Dalej - typ samochodu, wartość, pojemność silnika oraz gdzie samochód jest trzymany w nocy. Najlepiej, aby stał w garażu.
Aby korzystać ze zniżek za bezszkodową jazdę, musimy posiadać dokument od poprzedniego ubezpieczyciela. Dokument wydany nie wcześniej, niż w ciągu ostatnich 2 lat, po angielsku (może być tłumaczenie), na nasze nazwisko, z wyszczególnioną liczbą lat bezszkodowej jazdy.
Jeżeli jesteśmy pewni, ze mamy zniżki, a nie mamy jeszcze dokumentu - nie ma problemu. Od momentu wykupienia ubezpieczenia, mamy dwa tygodnie na ściągnięcie dokumentu.
Wykupione online ubezpieczenie auta w UK może być ważne od dowolnego momentu (w przyszłości), nawet od zaraz.
Bądź gotowy
Przed wypełnieniem wyceny online lub rozmową z konsultantem przygotuj następujące rzeczy: prawo jazdy (chodzi o datę wydania), dokładny adres, nr telefonu, nr rejestracyjny auta, datę zakupu auta, ile mil rocznie przejeżdasz (mniej więcej), ile masz lat udokumentowanej, bezszkodowej jazdy (No Claim Bonus, No Claim Discount), datę urodzenia swoja pewnie znasz, więc pamietaj o dacie urodzenia ewentualnego drugiego kierowcy, nr telefonu, adres e-mail.
Pamiętaj, że w UK w praktyce nie możesz nie mieć telefonu, czy e-maila. Brak tych informacji uniemożliwia zakup polisy.
Kiedy wykupujesz polisę miej przy sobie detale karty płatniczej oraz w przypadku płatności stałym przelewem (direct debit) potrzebny będzie sort code i account nr (numer konta). Na później przygotuj dokumenty świadczące o "no claim bonus" (bezszkodowa jazda) - będą one potrzebne w razie zniżki, wysyłasz je później do ubezpieczyciela.



Jacek Stanisławski
www.autopolisa.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz